راهنمای خرید

تیپ اندامی خودت رو بشناس

 

امروزه با پیشرفت در حوزه‌های مختلف مثل طراحی دوخت و لباس، برای فراهم آورد نیازهای اساسی افراد به طور کامل، سبب شده است تاتحقیقات میدانی در مورد انواع آناتومی و استایل بدنی افراد انجام گیرد، تا بتوان برای هر مدل استایل، لباس مناسبی را ارائه کرد تا افراد با شناسایی اندام خود و انتخاب لباس مناسب برای خود، از نظر ظاهری به رضایت بیشتری دست یابند.

به خاطر داشته باشید هیچ‌کس دارای اندام کامل و بدون نقص نیست، درست است، هیچ‌کس !

اندامتان را دوست داشته باشید و با پیدا کردن تیپ اندامی خود بهترین فرم لباس و بهترین طرح پارچه را برای آن انتخاب کنید. بعضی از مردم واقعاً می‌دانند چگونه لباس بپوشند، این دسته از افراد به فرم و شکل بدن خود کاملاً واقف هستند و می‌دانند چگونه ویژگی‌های مثبت اندامشان را برجسته کنند، اما چگونه؟

اندام هر شخص مختص به خود اوست، بنابراین تیپ‌های اندامی بسیار زیادی در جهان وجود دارد. ولی محققان بر اساس بررسی‌های زیاد بر روی تعداد قابل توجهی از بانوان با تیپ اندامی مختلف، به فرم‌های محدودتر و کلی‌تری رسیده‌اند تا راحت‌تر بتوانند تیپ‌های اندامی را دسته بندی کنند. هر شخص با هر نوع اندامی که داشته باشد، با مقایسه و تطابق فرم اندام خود با نزدیک‌ترین تیپ‌های اندامی که در ادامه مقاله ذکر خواهد شد، می‌تواند بهترین انتخاب را در لباس داشته باشد. حتی اگر فرم اندام او ترکیبی از دو نوع تیپ اندامی باشد، به گونه‌ای که می‌تواند به نکات کلیدی هر دوی آن‌ها توجه کرده و بهترین مدل لباس و بهترین پارچه را برای آن انتخاب کند.

تیپ اندامی الماسی شکل (Diamond Shape)

در تیپ الماسی شکل دور سینه کوچک تا متوسط، دور کمر بزرگتر از دور باسن و ساق پاها پهن و درشت هستند. شانه ها در این تیپ نسبت به باسن بسیار کوچک تر هستند. اگر با دقت به فرم کلی تیپ الماسی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که فرمی بسیار نزدیک به فرم الماس دارد و اندازه دور کمر به سمت شانه‌ها به تدریج کم می‌شود. شانه‌های باریک این اندام را باید با انتخاب لباس و پارچه مناسب برجسته تر ساخت.

 

تیپ اندامی گلابی شکل (Pear Shape)

در تیپ گلابی شکل دور باسن از دور سینه بزرگ‌تر است و دور کمر به تدریج به باسن می رسد. معمولاً در تیپ اندامی گلابی شکل با چاق و لاغر شدن افراد اختلاف بین دور سینه و باسن زیاد و کم می شود که البته این اختلاف بیشتر به خاطر چاق شدن دور باسن است نه دور سینه! در کل این افراد به علت پهن بودن باسن، کمرشان باریک به نظر می رسد یعنی خودبه‌خود یک کمر باریک برایشان تعریف شده است. پس اگر دارای اندامی گلابی شکل هستید بهترین داراییتان دور کمرتان است که میتوانید از آن در لباس پوشیدنتان به خوبی استفاده کنید.

 

تیپ آ‌بنبات چوبی یا گلدانی (Lollipop/Goblet Shape)

در تیپ آ‌بنبات چوبی یا گلدانی سینه و کمر، شکم و بالای شکم (معده) بزرگ هستند، به طوری که دور سینه و دور کمر تفاوت خیلی زیادی با هم ندارند. فرم کلی این نوع تیپ شباهت زیادی به آبنبات چوبی دارد و هم چنین شبیه به گلدان هایی که دارای پایه ای باریک و بلند هستند. دور باسن باریک و پاهای بلند و کشیده از ویژگی های تیپ اندامی آبنبات چوبی یا گلدانی است.

 

تیپ اندامی مثلث وارونه (Inverted Triangle Shape)

در تیپ اندامی مثلث وارونه دور سینه بزرگ و دور باسن باریک است و کمر به خوبی در جای خود تعریف نشده است. یا به‌قول‌ معروف باریک بودن کمر به دلیل کم بودن دور باسن به‌ خوبی نشان داده نمی شود. به این نوع اندام اغلب اندامی پسرانه گفته می شود و تقریباً خط شانه از خط باسن پهن‌تر است. در تیپ مثلث وارونه به طور معمول فاق کوتاه و پا ها بلند و صاف است و بالاتنه، کوتاه و پهن تر از پایین تنه به نظر می رسد.

 

تیپ مستطیلی شکل (Straight Shape)

همان‌طور که از نام آن پیداست، اندامی به شکل مستطیل است که البته به این اندام، تیپ اندامی صاف، چهارگوش و مکعبی هم گفته می‌شود. کمر تیپ اندامی مستطیلی تقریباً با دور سینه و دور باسن هم‌اندازه است، این تیپ چه لاغر باشد چه چاق، اصلاً کمر باریک به نظر نمی رسد، علت آن‌هم در یک راستا بودن شانه‌ها، کمر و باسن است. این افراد دارای سینه متوسط، قفسه سینه بزرگ و کمر تعریف‌ نشده هستند، یا به‌ عبارت‌ دیگر باسن و کمر آنها در یک خط قرار می گیرند.

 

تیپ اندامی سیبی شکل یا گرد (Round Shape/Apple shape)

ویژگی اصلی تیپ سیبی شکل بزرگتر بودن دور سینه و دور کمر از دور باسن است. گردن کوتاه، سرشانه‌های نرم و گرد و فاصله کوتاه کمر تا سینه از دیگر ویژگی‌های تیپ سیبی شکل یا گرد است. اندامی دیگر بسیار شبیه به این اندام وجود دارد که به اندام بیضی شکل معروف است، تنها تفاوت تیپ اندامی سیبی شکل و تیپ اندامی بیضی شکل در اندازه دور کمر و دور سینه‌ی آن‌هاست. دراندام بیضی شکل دور کمر بزرگترین قسمت اندام است و در اندام سیبی شکل بزرگترین قسمت اندام دور سینه آن است.

 

تیپ اندامی ساعت شنی (Hourglass Shape)

در تیپ ساعت شنی شانه‌ها عریض، سینه درشت، کمر کم حجم و نسبتاً باریک و باسن گرد است و اختلاف دور کمر و باسن حدود ۲۵ سانتی متر است. دور سینه و دور باسن تقریباً برابر است که از نظر زیبایی‌شناسی و بر اساس جداول سایزبندی استاندارد دنیا، نرمال‌ترین و خوش‌فرم ترین اندام است. شانه‌های خوش‌فرم و قوس‌های ظریف در هماهنگی کامل با بقیه اندام است.

 

این نوع تیپ اندامی، به تیپ اندامی پروانه ای نیز معروف هستند. در بعضی از افراد با تیپ اندامی ساعت شنی، دور سینه از دور باسن بزرگ‌تر است که در مقایسه با اندازه های استاندارد کمی تفاوت دارد ولی ازنظر زیبایی شناسی همچنان جزء اندام‌های خوش فرم و نرمال هستند. تقریباً تمامی طرح‌ها برای این‌گونه اندام مناسب و نیاز به رفع عیوب در آن‌ها کم است. این افراد باسلیقه شخصی خود لباس می‌پوشند نه لباسی که اندامشان را متناسب نشان دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *